VITEZSLAV1: Díky za upozornění, opraveno.
Najdete nás také na Facebooku.
VITEZSLAV1: Díky za upozornění, opraveno.
Dobrý večer,chtěl bych upozornit na chybu v dodatku pro BP na rok 2012 – mám dojem že revír Dyje 3C má být 4C a název místo Hlubová – Hluboká. Vím že to tady do diskuze asi nepatří,ale zdálo se mi to jako nejrychlejší forma upozornění.
Hospodář:Super.Děkuji.
Douglas: Mnohem jednoduší řešení bude nevysazovat duháka vůbec, stačí upravit zarybňovací plán.
JH:Na VČS se chystám.Doporučuji zajistit přistavení sanitky za účelem resuscitace zasloužilých členů páč do března ještě snad něco vymyslím(e)…Události po posledním vysazování PD byli jako z Mandžuska.Chápu,že se snažíte zmírnit dopady sociálních reforem ale nebylo by lepší ryby vysypat např. na Dukelské?U vody by byl klid…
odpověď pro Douglas: váš návrh má několik drobných vad. Především, omezit lov na přívlač a nebo mušku v místě vysazení je jen těžko realizovatelné. Duháci se po vysazení rozjedou a za půl dne se dají ulovit i téměř kilometr od místa vysazení, budeme tedy přikazovat lov přívlačí na celém revíru? Na jak dlouho a jakým způsobem to technicky zajistíme? Jen ztěží prošlo a podařilo se udržet omezení na jednoho kapra denně, omezení na jednoho kapra týdně je z kategorie fantasy a scifi. Představte si, že pojedete na týdenní dovolenou na ryby na kaprový revír a budete si moct ponechat jednoho kapra. Opravdu si myslíte, že v současné situaci takový návrh projde? Já ne. S těmi seniory a odnesenými duháky bych si dovolil také nesouhlasit. Ve frontě na lovné místo pod mostem na Baarově nábřeží stáli svorně jak mladí tak staří. Penzisté rozhodně netvořili většinu.
odpověď pro Křivánek: na vychytání 600 kusů duháků je potřeba, pokud se nemýlím, 200 docházek při maximální úspěšnosti. Jenže vloni jsme vysadili 2642 kusů a ulovilo se (vykázalo se) pouhých 1800 kusů. Tedy cca 800 kusů v řece zůstalo do dalšího roku. Problém je, že ulovit aklimatizovaného duháka je obtížné, na rohlík moc nebere. Zkuste přijít na výroční schůzi a tyhle svoje návrhy tam nahlas přednést a následně obhájit před členy MO. Když to dokážete, já je klidně přednesu na svazovém výboru. Ale výbor si nemůže vymýšlet omezení jen na vlastní členy. Co se týče míst, kam se ryby vysazují, to je plně v kompetenci hospodáře MO. On vám rád vysvětlí, proč se vysazuje jen tam, kde auto zajede až k vodě.
Na některých revírech je mo upraveno ponechání ryb nebo jejich min.délka.Tak jako u nás(svit.1) je hájena parma,např.Tak třeba 3 kapři za týden,9 pst za týden.Vždyť když si spočítáte kolik nasadíte např.duháků,tak na to je skoro vychytat stačí opravdu jen pár chlapíků:)a taky,když už jsem u těch pstruhů,nasazovat do vyloženě pstruhových úseků a pod splavy.Svit 1 k tomu vyloženě vybízí:)díky K
JH:Když není možné ryby alespoň 3 dny po vysazení hájit navrhuju ponechání 3 lososovitých/týden aby vysazené duháky bylo event. možné chytit i o víkendu a ryby neodneslo pár seniorů a nefakčenků,1 kapr týdně by myslím pro spestření jídelníčku mohl stačit.V místech vysazení duháků povolit jen přívlač a mušku.Samozřejmě BL. 🙂
odpověď pro Křivánek: Samozřejmě že naše organizace může navrhnout příslušnou změnu v ponechávání ryb, ale nemůžeme nijak zajistit, že to na tuty projde. V MRS se podobné záležitosti schvalují na svazovém výboru a tam má každá organizace jeden hlas. Navíc mezi rybáři není žádné zvláštní nadšení pro další omezování. Jak byste si předtavoval tedy úpravu ponechávání ryb?
Proč 2ks? Já bych nechal 1ks týdně,aby ten kapřík vydržel co nejdíl.Je plno rybářu co se dostanou k vodě 1× týdně(já),tak bych se chtěl taky pobavit a ne přijít k vybrané vodě.Bohužel je pořád většina(drtivá) která bere rybu co to jde,tak žádný změny nevymýšlejte, spíš ještě redukujte. A už vůbec neříkat,nezveřejňovat,že se dala ryba!!
Zdravím.Může naše organizace Brno 3 nějakým způsobem ovlivnit změnu v ponechání ryb?Tím mám na mysli proč se ponechává 1 kapr,ale 2 candáti.Vždyť kapři se stále vysazují a tudíš je jich podle mého dost,oproti jiným ušlechtilým rybám.A navíc 1 kapr je jen u Mrs.P.S.rybu si ponechám jen vyjímečně.Díky
odpověď pro Jeník: mohu vás ujistit, že žádný zákon či jiný legislativní předpis naší země neupravuje proškrtávání řádku v přehledu úlovků. Jedná se o pouhý předpis svazový a ten tuto činnost upravuje, jak by se mohlo zdát, nejednoznačně. Ale ani to není pravda. V BP uvedený text je zcela jednoznačný. To se jen někteří snaží jej vykládat po svém. Žádná RS není hodnocena na základě zápisů v přehledech úlovků. To by většina RS již svoji funkci nevykonávala.
I já měl zážitek kdy na Domanínském rybníku RS mi důrazně vyčítala neproškrknutý řádek kontroly i když jsem měl po přisvojení ryby všechny zákonem stanovené údaje Tam kde byla psaná ryba jsem zpětně musel všechy kontroly proškrknout Na můj dotaz proč? Odpověď zněla: Mohl by si tam napsat kontrolu nějaký můj KOLEGA Takže co říct? Jestli jsou RS hodnoceni podle počtů kontrlol nebo si dělal srandu ale proškrtnout zpětně řádky s rybou jsem musel nebo se hádat a stěžovat si? Kvúli čárce? Taky si nestěžuji jen chci naznačit že ne všichni jsme všeznalí ale jsme povini znát vyhlášky a zákony této země jak zde bylo v příspěvku dříve poukázáno
Nestěžuju si tady na stráž, už je to dávno pryč. Jen jsem chtěl poukázat na to že ne všichni jsou všeznalí 🙂
odpověď pro Tom: každá RS má číslo, které by měla při kontrole vepsat do kolonky kontrola. Na každou RS můžete podat stížnost. RS identifikuje právě to číslo. Stížnost můžete podat na příslušném orgánu státní správy, v Brně na Magistrát.
Sám jsem byl svědkem toho že porybný chtěl vzít povolenku za to že není proškrtlá kolonka kontroly za zapsaným ulovkem. A to nehovořím o tom co se mně stalo osobně že mně tvrdil že cejnek maly je chraněna ryba a nesmi se přisvojit…
Dobrý večer,to vidím i na Vašem vzoru jak vypisovat docházku,ale já kolonku proškrtávám i tak,šlo mi jen o to zdali to před lety nebylo jinak…neb jsem sám nevěděl proč to dělám .o) ale chyba to není ? Alespoň to dosud nikomu nevadilo.Jsem s pozdravem
odpověď pro vítězslav1: pokud si rybu přisvojíte, potom vypíšete všechny zákonem stanovené údaje (míra, hmotnost, počet kusů) a protože BP ani zákon nestanoví, že se má kolonka kontrola proškrtávat v případě přisvojení ryby, neproškrtnete ji. Jednoduché a zcela logické.
Pokud si oprávněný nepřisvojí ..... a když jo?? kde je napsáno že musím proškrtnout KONTROLU ? Toto jsem měl přesně namysli,nevím zda je o tom někde zmínka nebo ne,ale já proškrtával i tak ;o)
Tomu rozumím,ale když rybu chytnu ???? proškrtávám nebo ne????A neslovíčkařím …pouze se ptám protože takových mezer je tam habakuk ;o))
viteslav – BP Pokud si oprávněný nepřisvojí v daném revíru v daném kalendářním dnu žádnou ulovenou rybu, je povinen proškrtnout vodorovnou čarou nesmazatelným způsobem v povolence příslušný řádek nejpozději před zahájením lovu v jiném revíru nebo v dalším dnu.
Řádek je řádek,ne půl,nebo třičtvrtě řádku. Proškrtává se celý (včetně kolonky kontrola).
Dobrý večer,v BP (na stránkách MRS) není zmínka že se musí v docházce k vodě proškrtávat i řádek kontrola? Nemám k dispozici BP(v batohu),můžu se zeptat jestli byla změna??? Nebo to do nás tak natloukli že jsem to bral automaticky :o)) ?
Pro Zrzi: ročně se vykáže (MRS) cca 600ks ulovených jesenů. Celá sumarizace se posílá na Krajský úřad, potažmo na Mze. Připomínky od nich nejsou, mají máslo na hlavě. Platnost výjimky pro lov mníka a jesena, která ještě před 2 roky platila se neprodlužovala, neb měli být vyňati z chráněných druhů. Nebyli – viz příspěvek Jiří Hrazdil níže. Tedy stávající stav – jesena a mníka nepřisvojovat, chrání je vyhláška. Jak to bude za pár měsíců nevím…
Dobrý den, vzhledem k debatě o jelci jesenovi bych se chtěl zeptat, zda se tedy neplánuje aspoň úprava BP, kde v současné době má jelec jesen, jak dobu hájení, tak minimální lovnou míru. Musím přiznat, že i já jsem tedy nevědomky porušil vyhlášku, když jsem si jesena ponechal. Bylo to tak rok možná dva zpětně, kdy jsem zde také vznášel dotaz o jesenovi a bylo mi sděleno, že je na něj pro MRS výjimka a ponechat se tím pádem může. Jak vidím, situace se změnila, a proto by bylo možná dobré jej vyjmout z BP.
Děkuji.
odpověď pro smejky: myslím že zpětně již nic. Každý rok se najde nějaký výtečník, někdo si například zapisuje na Svitavě ponechané parmy
Děkuji za vysvětlení.Chtěl bych se ještě zeptat co mi za to hrozí,když mám jesena zapsaneho v úlovkovém listu.Abych věděl na co se mám připravit.Děkuji.
odpověď pro smejky: pokud jste použil jako nástražní rybu jelce jesena, neporušil jste jen BP, ale porušil jste především vyhlášku. V BP stran 5, lov dravců je napsáno, cituji:"Za nástrahu nesmí být používány ryby chráněné podle zákona o ochraně přírody, ryby lososovité, úhoř říční a ty druhy, které v době, kdy mají být použity za nástrahu, jsou hájeny. " Podle vyhlášky 395/1992Sb. k zákonu o ochraně přírody je jelec jesen celoročně hájen. Nelze jej tedy v žádném případě použít jako nástražní rybu.
Pro hospodař.Zdavim vás.Pokud použiji jelce tlouště nebo jesena jako nástrahu,musi být zapsán.V tom případe jsem si jej ponechal.Samozřejmě se bavim o rybě dosahujísí zákoné míry a v době kdy nejsou dravci hájeni.Jesena jsem tento rok již použil,tak mně zajimá jestli jsem neporušil BP.Děkuji.