MRS z.s. PS Brno 3

Pokec

Přidat příspěvek
[1205] h 3. listopadu 2013 17:51

Jirka – pokud jsi zařadil mezi ryby „plevelné“ lína a podoustev, tak je zbytečná jakákoli další diskuze.......

[1204] Jirka 3. listopadu 2013 14:17

#1202 Jirka: Ještě jedna vsuvka, zapomněl jsem níže uvést 1 důležitou větu, proto nyní celé s doplňkem: Plevelné ryby se mezi rybáři označují takové druhy, které mají maximální denní limit 7kg k ponechání a NEJSOU OMEZENY POČTEM CHYCENÝCH KUSŮ

[1203] Jirka 3. listopadu 2013 14:00

Ještě k doplnění bych chtěl podotknout, že pojmy plevelná a ušlechtilá ryba, ač již dnes legislativně neexistují, stále rybáři rádi používají, protože jednak usnadňují komunikaci a rybáři mezi sebou ihned vědí, co má ten druhý na mysli za rybí druhy, aniž by je všechny vyjmenovával nebo používal dlouhosáhlý pojem „ryby, jejichž lov je nebo není vázán nejmenší lovnou délkou“. Když se to tak vezme, vlastně neexistuje jednoduchý jednoslovný nebo dvouslovný název zahrnující tuto skupinu ryb, proto ji rybáři stále používají. To, že tyto pojmy již oficiálně nejsou nikde uváděny, rybáři vědí.

[1202] Jirka 3. listopadu 2013 13:32

#1200 nightfish: To bohužel chápete špatně, plevelné druhy ryb se zdaleka nedají přirovnat pleveli zahrádkářskému. Naopak jsou velmi důležité součásti a mnohdy nepostradatelná složka vodních ekosystémů. Co se týče pojmů používaných mezi rybáři – ušlechtilá a plevelná ryba, tak jen ve zkratce. Ušlechtilé ryby se dříve označovali v rybářských řádech ryby s nejmenší lovnou délkou s denním kusovým omezením (štika, candát, sumec, amur, bolen, kapr…). Plevelné ryby se mezi rybáři označují takové druhy, které mají maximální denní limit 7kg k ponechání. Můžeme je ještě rozdělovat na ty se stanovenou minimální lovnou mírou (úhoř, lín, podoustev…) a plevelné ryby bez minimální lovné míry (okoun, plotice, cejn, ouklej, hrouzek…). Takže pokud bych se vrátil k dotazu Bohouše #1196 Bohouš: aby to bylo srozumitelné – pokud si z domu přivezl plevelku se stanovenou mírou (lín, podoustev..) je třeba si ji zapsat, nebo mít již zmiňovaný doklad o koupi. Pokud si přivezl rybky bez stanovené míry (okouni, cejni, plotice) neměl by to být teoreticky žádný problém.

[1201] hospodář 3. listopadu 2013 10:03

Jirka – nemíním zaplevelovat zdejší plodnou diskuzi rybou plevelnou a ušlechtilou, byť se jedná o nadřazené pojmy. V sekci „Užitečné rady a informace“ je téměř blbovzdorně popsáno jak zapisovat přisvojené ryby,což se vztahuje i na ryby používané jako nástražní. V uvedeném odkazu na BP je zcela jasně napsáno, že lovící je povinen dokladovat nástražní ryby pouze u druhů, které mají stanovenu nejmenší (zákonnou) míru a to buď zápisem v povolence, nebo dokladem o koupi. Všechny ostatní druhy (hrouzek, plotice, perlín atd.) si buď přisvojil na revíru a potom je musí mít zapsané v povolence (ne jako plevel), nebo při případném dotazu RS stačí prohlásit, že je má z vlastního zdroje (rybníček, bazének, z výlovu atd.). RS jsou instruované a nehrozí to co, jsi psal níže, včetně navádění k podvodům.

[1200] nightfish 3. listopadu 2013 7:11

#1199 Jirka: chápu tomu správně, že ryby plevelné jsou něco, co bychom neměli (stejně jako plevel na zahrádce) v revírech trpět?

A co vše tam tedy patří? Můžete vyjmenovat konkrétní druhy ryb, popřípadě i poslat odkaz na nějaký autoritativní seznam?

[1199] Jirka 2. listopadu 2013 21:43

Každý dnes již dospělý rybář zná pojem plevelná a ušlechtilá ryba a každý rybář ví, které ryby si pod tímto pojmem představit. To, že není uveden tento pojem v současné legislativní terminologii neznamená, že se tyto pojmy nesmí používat mezi rybáři. Naopak tyto nadřazené pojmy jasně určují danou skupinu ryb. Dovolím si konstatovat, že rybářům, kteří se zde dotazují, nejde o to, jak se na to správně legislativně zeptat, ale ptají se, aby dostali srozumitelnou odpověď. Řekl bych, že je zbytečné rybářům, kterým není jasný výklad BP odpovídat číslem stránky, paragrafu a odstavce. Je mi jasné, že u mnohých soudruhů, co sedí v kanceláři a odkazují na někdy, ne příliš srozumitelné paragrafy, je nad jejich úroveň vysvětlit srozumitelně, případně doplnit daný článek. Někdy opravdu přemýšlím, jestli si z nás pánové z výboru dělají jen srandu a nebo si libují ve své nadřazenosti a aroganci. Navrhuji tuto sekci přejmenovat na Otázky Výboru, poněvadž název této rubriky „Pokec“ je dosti zavádějící na, to co se tady děje :)

[1198] hospodář 2. listopadu 2013 14:31

Jirka – Bohouš: stačí pouhým nahlédnutím do BP MRS přečíst na straně 4 odstavec 7. lov dravců tam je zcela pregnantně vše napsáno. Kolegovi Bohoušovi doporučuji psát do povolenky jen rybí druhy, které se u nás vyskytují. Dosud nikdo nepopsal druh „plevelná ryba“, alespoň já podobný druh neznám.

[1197] Jirka 2. listopadu 2013 14:14

#1196 Bohouš: Jsem rád, že se na toto někdo zeptal. Sám jsem zvědav jaké odpovědi se zde dočkáme 🙂 Moje odpověď je taková: Pokud si přivezeme z domu nástražní rybky, máme několik možností: 1.spoléhat na to že bude stačit rybářské stráži odpověď „mám je ze svého jezírka, jsou už zapsané dříve“ (včera, před měsícem, loni)..nedopo­ručuji, hledí na nás jako bychom je právě chytli a nezapsali si je. V podstatě u těch rybek z hlediska hospodářství o nic nejde, ovšem porybní to strašně řeší a mnohdy dělají problémy. 2. sehnat si prázdné doklady bez data od prodejců nástražních rybek s razítkem a dopsat si tam rybky a datum podle potřeby když půjdu na ryby 3. zapsat si je klidně podruhé nebo potřetí do povolenky a nemůže nám nikdo nic, vlk se nažere koza zůstane celá, lepší než se s někým dohadovat, nebo přijít o povolenku.

[1196] Bohouš 1. listopadu 2013 20:05

Dobrý den, také mám jeden dotaz: musím zapisovat do přehledu úlovku nástražní rybky, které jsem si přivezl k vodě již předem nachytané a zapsané v přehledu o úlovcích jako plevelné ryby? (Tyto rybky jsem měl doma v nádrži uchované pro zimní období lovu)

Děkuji za brzkou odpověď