#1336 vykutalek: Ten podle vás starý zákon má deset let, opravdu je zkostnatělý? Je opravdu úkolem zákona, aby reflektoval každou módní vlnu v rybářství? Nedomnívám se. Zákon upravující výkon rybářského práva vydaný za c k. mocnářství v 19. století platil s malými změnami desítky let. Dokonce jej převzalo i Československo po roce 1918. Tvrdíte, že zákon „otravuje rybáře“ a jedním dechem voláte po zpřísnění a dalších zákazech, které ale v důsledku budou „otravovat“ ještě více. Není to rozpor? Voláte po omezení množství ponechaných ryb, ale to není věcí zákona, to je věcí uživatele revíru a rybářského orgánu státní správy, aby na revíru nastavil taková pravidla, která budou chránit ryby víc než zákon. myslím, že zrovna náš revír je příkladem toho, že lze i bez zákona chránit některé druhy ryb. Zapisování hmotností ponechaných ryb je v rybářských předpisech zakotveno roky, a protože nejsou na všechny druhy ryb tabulky, je logické, že se hmotnost zapisuje nejpozději do dalšího lovu. Těch deset sekund snad žádného rybáře neomezí. Rybářská stráž rybáře, v případě že nemá dopsané hmotnosti ponechaných ryb, nebuzeruje. Pouze jej upozorňuje na porušení zákona, respektive vyhlášky a sděluje mu, že za tento přestupek mu může být zadržena povolenka a přestupek může být předán k vyřešení příslušnému úřadu státní správy. Zapisování nástražních rybek se vám zdá jako nesmysl. No, pokusím se vám vysvětlit, že to tak není. Za prvé, zákon nezná pojem nástražní ryba. Každá ryba, kterou si rybář ponechá, může být považována za rybu ponechanou ke spotřebě, a zde je jasně daná povinnost zapsat každou ponechanou rybu tak, že lovící zapíše druh ryby, jejich počet a celkovou hmotnost. Za druhé, jako nástraha může být použita i ryba, která má stanovenou dobu hájení a míru, takovou rybu je povinnost zapsat – viz odstavec zaprvé. Za třetí, i v případě rybek malých, například ouklejí, plotic, perlínů, karasů a podobně je třeba se podívat na skutečnost, že jestliže je svaz povinen, opět na základě ustanovení zákona, dokládat ministerstvu počtu ulovených a ponechaných ryb, měl by tak činit důsledně a správně. Zkusme malý početní příklad: ve svazech je 300 000 rybářů (zaokrouhleno pro snadné počítání). Každý si za rok ponechá 10 kusů „nástražních rybek“ o hmotnosti 10 gramů/kus. To máme za rok 3 000 000 kusů ryb, které by se nedostaly do evidence ulovených a ponechaných ryb, a celkem 30 000 000 gramů, převedeno na rozumné jednotky, 30 tun ryb, které by se nedostaly do evidence. A co se týče toho skákání po stromech, jsem přesvědčen, že to se mnou není tak špatné, jak se to může zdát vám.
Najdete nás také na Facebooku.