Pokec

Přidat příspěvek
[1338] vykutalek 1. ledna 2015 10:58

Pěkný nový rok pane předsedo,za prvé to lezení po stromech bylo psáno obrazně a s nadsázkou tudíž doufám,že jsem se vás nedokl,protože lidí jako jste vy si važím protože bez vás by místní organizace nefungovali tak jak fungují a čas který tomu věnujete je jistě nemalý,ale přes to s vámi úplně nesouhlasím …neznám zákony moje chyba,ale dívám se na to z praxe,zapisování váhy ryb je v pořádku,ale proč to nenechat na rybáři kdy to udělá na 90 procent ponechaných ryb tabulky jsou a neznám rybáře,který tam nepíše smyšlené váhy,takže podle mě není rozdílu to psát hned,nebo na konci sezony,vysvětlete mi rozdíl??Co se tyče změny zákona,aby byl funkční musí být doplňován a měněn jinak i za deset let může být zkostnatělý zvlášť když tam byla většina věc jen přenesena ze zákonů minulých viz doba lovu…atd atd atd jinak nikoho nechci omezovat místní ochrana určitých druhů ryb je naprosto v pohodě a správná ,ale nevím proč neomezit množství ryb za rok(teď myslím kaprů)nikoho bych tím neomezoval, jen aspoň trošku zamezil tomu,aby se ryby prodávaly po hospodách za pár piv…myslím že příkladně 30 násaďáků za rok stačí na spotřebu i důchodcům…nic proti všem jen těm nenažraným;-)to jen v nadsázce…za­pisování nastražných plevelných ryb mi přijde jako nesmysl zapisu si 10 rybek pěti druhu a za deset docházel popíšu stránku ulovkové listiny navíc jich zas 8 pustim, tudíž lžu do úřední listiny je to v pořádku…jinak přeju do novéhoroku hodně zdraví a hodně ryb na prutu;-)

[1337] Jiří Hrazdil 28. prosince 2014 11:20

#1336 vykutalek: Ten podle vás starý zákon má deset let, opravdu je zkostnatělý? Je opravdu úkolem zákona, aby reflektoval každou módní vlnu v rybářství? Nedomnívám se. Zákon upravující výkon rybářského práva vydaný za c k. mocnářství v 19. století platil s malými změnami desítky let. Dokonce jej převzalo i Československo po roce 1918. Tvrdíte, že zákon „otravuje rybáře“ a jedním dechem voláte po zpřísnění a dalších zákazech, které ale v důsledku budou „otravovat“ ještě více. Není to rozpor? Voláte po omezení množství ponechaných ryb, ale to není věcí zákona, to je věcí uživatele revíru a rybářského orgánu státní správy, aby na revíru nastavil taková pravidla, která budou chránit ryby víc než zákon. myslím, že zrovna náš revír je příkladem toho, že lze i bez zákona chránit některé druhy ryb. Zapisování hmotností ponechaných ryb je v rybářských předpisech zakotveno roky, a protože nejsou na všechny druhy ryb tabulky, je logické, že se hmotnost zapisuje nejpozději do dalšího lovu. Těch deset sekund snad žádného rybáře neomezí. Rybářská stráž rybáře, v případě že nemá dopsané hmotnosti ponechaných ryb, nebuzeruje. Pouze jej upozorňuje na porušení zákona, respektive vyhlášky a sděluje mu, že za tento přestupek mu může být zadržena povolenka a přestupek může být předán k vyřešení příslušnému úřadu státní správy. Zapisování nástražních rybek se vám zdá jako nesmysl. No, pokusím se vám vysvětlit, že to tak není. Za prvé, zákon nezná pojem nástražní ryba. Každá ryba, kterou si rybář ponechá, může být považována za rybu ponechanou ke spotřebě, a zde je jasně daná povinnost zapsat každou ponechanou rybu tak, že lovící zapíše druh ryby, jejich počet a celkovou hmotnost. Za druhé, jako nástraha může být použita i ryba, která má stanovenou dobu hájení a míru, takovou rybu je povinnost zapsat – viz odstavec zaprvé. Za třetí, i v případě rybek malých, například ouklejí, plotic, perlínů, karasů a podobně je třeba se podívat na skutečnost, že jestliže je svaz povinen, opět na základě ustanovení zákona, dokládat ministerstvu počtu ulovených a ponechaných ryb, měl by tak činit důsledně a správně. Zkusme malý početní příklad: ve svazech je 300 000 rybářů (zaokrouhleno pro snadné počítání). Každý si za rok ponechá 10 kusů „nástražních rybek“ o hmotnosti 10 gramů/kus. To máme za rok 3 000 000 kusů ryb, které by se nedostaly do evidence ulovených a ponechaných ryb, a celkem 30 000 000 gramů, převedeno na rozumné jednotky, 30 tun ryb, které by se nedostaly do evidence. A co se týče toho skákání po stromech, jsem přesvědčen, že to se mnou není tak špatné, jak se to může zdát vám.

[1336] vykutalek 26. prosince 2014 10:36

Z různých úhlu pohledu se na to dívat dá,ale kdyby bylo po vašemtak skáčeme po stromech, pokud je zákon starý a skostnatělý musí se měnit což se spíš děje k horšímu…dřív si všichni ponechávali většinu ryb což se už neděje,takže o rybách to není,je to spíš o otravovaní rybářů,nechápu proč zákon víc nechrání ryby třeba omezením množství ponechaných ryb na rok,kdo se odchytá ať i koupí novou povolenou je to naprosto jednoduché…místo zapisování váhy ulovené ryby,kterou stejně každý opíše z tabulek,takže nechápu proč musím u pěti ryb,které si ponechán za rok tyto váhy zapisovat hned a ne az na konci roku…pak vás buzeruje porybný a hrozí odebráním povolenky;-)a takových ne smyslu tam je spousty třeba zapisování si nastražných rybek.....

[1335] Jiří Hrazdil 7. prosince 2014 18:16

#1334 Jirka: dlouhé desítky let lovili rybáři sumce, úhoře a jiné noční ryby jen v rámci povolené denní doby lovu. A šlo to. Moderní trendy nemohou být důvodem pro změnu zákona, protože za pár let bude moderní něco jiného a pak budeme zase měnit zákon? Pokud vás znepokojuje fakt, že používáním trhaček znečišťujete vodu v revírech a životní prostředí vůbec, měl byste uvažovat o tom, jak tomu zabránit. Je logické, že zavedení lovu nonstop tomu nezabrání, protože i tak budou zátěže ve vodě zůstávat, například když budete chtít zkontrolovat, zda ta nastražená ryba už konečně byla utrápena k smrti a je potřeba ji vyměnit za jinou. Jak vidíte, lze se na jednu a tutéž problematiku dívat z různých úhlů pohledu.

[1334] Jirka 7. prosince 2014 17:44

Lov nonstop má smysl hlavně pro lov v noci aktivních ryb, dravců jako candát a sumec. Hlavně sumcaři vědí proč chtějí povolit lov nonstop. Je nepochopitelné z jakého důvodu musí rybář na 4 hodiny mnohdy z 200 metrové dálky smotávat nástrahu která mnohdy nejde další den použít jelikož je už jednou propíchnutá a háčky v ní nedrží. nemluvím o tom když se používají trhačky a závaží které zůstává s každým smotáváním ve vodě. Za 3 týdny dovolené tedy zůstane ve vodě 42 závaží z každodenního balení a to pouze za 1 rybáře. Někteří dříve narození členové které technikám lovu sumců příliš nepropadli vysvětlují 4 hodinovou pomlku jako období klidu pro ryby. je otázkou zda dávat klid rybě v době když je v největší aktivitě…

[1333] záhada 5. prosince 2014 8:24

To mi uniklo, tak díky moc za informace.

Záhada

[1332] Hrazdil Jiří 4. prosince 2014 13:59

#1331 záhada: Pokud splníte všechny požadavky potřebné pro vydání povolenky, pak určitě. Ale vidím zde malý zádrhel v tom, že naše MO nevydává povolenky před vánoci. První výdej bude až 30. prosince 2014.

[1331] záhada 4. prosince 2014 13:03

Hoy, chtěla bych jednomu rybáři (říkejme mu X) darovat rybářsou povolenku k Vánocům, netušíte, jestli o ni může zažádat druhá osoba, pokud budu disponovat jeho starým rybářským lístkem a doklady bez souhlasu pana X ? Má to být překvápko – rozumíme.

Tak děkuji předem za odpověď

Záhada

[1330] bagr 5. listopadu 2014 13:23

Zdravím pardálové.

Chtěl bych jít o víkendu na dravce pod přehradu. je tam jeden jez. budu chytat na menší mrtvé rybky na těžko. nemáte někdo pár rad, jakékoli…ať už chytat nad jezem a nebo pod jezem, nebo změna nástrahy, nebo způsobu lovu.....cokoli bude přínos do života rybáře 🙂 Předem díky

[1329] Jiří Hrazdil 22. září 2014 20:12

#1327 Vojta: Co je to bivakování? Původně se takto označovalo přespávání horolezců při výstupu a sestupu ve stěně hory. Horolezci používali bivak, nouzový přístřešek. Dnes se pojmem bivakování označuje všechno. Ale ono žádné bivakování neexistuje. Nezná jej zákon. Pokud se budeme bavit o pobytu v přírodě a potřebě tam přespat, je určitě veliký rozdíl, zda si jako nouzový přístřešek na jednu noc roztáhnu mezi stromy plachtu, vyspím se pod ní, ráno ji sbalím a místo opustím aniž bych zanechal škody na přírodě a několikadenním pobytem na jednom místě s trvale postaveným stanem (nebo bivakem, chcete-li). Protože tady se jaksi ztrácí ta nouzovost na jednu noc. A přesně to řeší ta vyhláška, aby se kolem přehrady nevytvářely stanová městečka rybářů, kteří budou obsazovat břehy a bránit rekreantům, protože ty obce mají prospěch z turistického ruchu, nikoliv z rybářů. A k tomu zaplať pánbůh u nepovolení lovu nonstop. Chytám ryby hodně, mám za rok přes 100 docházek k vodě. A věřte nebo ne, nepotřebuji lovit nonstop. Nemyslím si, že by tento způsob výkonu rybářského práva byl přínosem pro rybáře či ryby. Ale je to jen můj názor.