Pokec

Přidat příspěvek
[852] smejky 11. října 2011 20:26

Děkuji za vysvětlení.Chtěl bych se ještě zeptat co mi za to hrozí,když mám jesena zapsaneho v úlovkovém listu.Abych věděl na co se mám připravit.Děkuji.

[851] Jiří Hrazdil 11. října 2011 17:29

odpověď pro smejky: pokud jste použil jako nástražní rybu jelce jesena, neporušil jste jen BP, ale porušil jste především vyhlášku. V BP stran 5, lov dravců je napsáno, cituji:"Za nástrahu nesmí být používány ryby chráněné podle zákona o ochraně přírody, ryby lososovité, úhoř říční a ty druhy, které v době, kdy mají být použity za nástrahu, jsou hájeny. " Podle vyhlášky 395/1992Sb. k zákonu o ochraně přírody je jelec jesen celoročně hájen. Nelze jej tedy v žádném případě použít jako nástražní rybu.

[850] smejky 11. října 2011 13:09

Pro hospodař.Zdavim vás.Pokud použiji jelce tlouště nebo jesena jako nástrahu,musi být zapsán.V tom případe jsem si jej ponechal.Samozřejmě se bavim o rybě dosahujísí zákoné míry a v době kdy nejsou dravci hájeni.Jesena jsem tento rok již použil,tak mně zajimá jestli jsem neporušil BP.Děkuji.

[849] Jiří Hrazdil 11. října 2011 7:30

odpověď pro stovec: na revíru, kde není zavážení povoleno, je jakékoliv zavážení, jakýmkoliv technickým nebo jiným prostředkem či způsobem, porušením předpisů. Na revíru, kde je zakázáno zavážení, je jediným povoleným způsobem dopravení nástrah na místo lovu nahození rybářským prutem. Cokoliv jiného je možno stíhat a trestat. Tedy i zavážecí lodičku.

[848] stovec 10. října 2011 23:29

Dobrý den. Chci se zeptat jestli je zavážení nástrahy zavážecí lodičkou – protizákonné nebo se to nijak netrestá a tím pádem je to povolené?

[847] hospodář 10. října 2011 8:57

Pro vítezslav1– Jelec (tloušť i jesen) jsou na MP vodě hájeni tak jsi napsal. Průšvih budeš mít, pokud si jelce přisvojíš, ulovit jej můžeš. Jako nástrahu na dravce lze jelce použít, musí dosahovat zákonné míry a použít v době, kdy je lov dravých ryb (štika ,candát, sumec) povolen, to je od 16.6.

[846] vitezslav1 9. října 2011 22:43

Dobrý večer a děkuji za odpověď,ale já tu otázku špatně napsal a opravoval v dalším příspěvku ...... já nemyslel to jak mám znát vyhlášku o chráněných druzích ...... atd. ale jak mají rybáři vědět co je čemu nadřazeno takhle jsem to myslel.V MRS je jelec hájen (dle BP) od 16.3. do 15.6. to znamená že když budu mít uloveného jelce mimo tuto dobu .....tak průšvih ?? Někteří rybáři tyto ryby používájí jako nástrahu na dravce a právě ztoho vzešla debata na toto téma. Obduji Vás že se v tom guláši zákonů vůbec orientujete Děkuji a dobrou noc

[845] Jiří Hrazdil 9. října 2011 13:05

odpověď vítězslav1: vyhláška na ochranu zvlášť přísně chráněných živočichů číslo 395/1992Sb. je opravdu nadřazená rybářské legislativě. Jak byste ji měl znát, to je taková vaše řečnická otázka. Vy jste povinen znát a dodržovat zákony této země. Nikdo nemá povinnost vás s nimi seznamovat a upozorňovat vás na ně. Co se týče lovu a ponechávání se mníka a jelce jesena, to je skutečně taková česká specialita. Na jedné straně jsou obě ryby uvedeny v příloze výše uvedené vyhlášky a tudíž požívají ochrany a neměly by být v žádném případě loveny a ponechávány. RS postupující striktně podle zákonů by za ponechání jelce jesena či mníka měla bez váhání zadržet povolenku. Jak správně upozorňujete, v letech minulých byly v Bližších podmínkách (tehdy se ještě jmenovaly Rybářský řád) uvedeny a vyznačeny revíry, kde byl lov a ponechání si jelce jesena a mníka ošetřen výjimkou orgánu státní správy. Dnes to tak není. Proč? Protože sekretariát MRS této otázce nevěnuje dostatečnou pozornost. Nějak je netíží toto dilema rybářů. Výjimky, na jejichž základě se mohlo lovit a ponechávat již neplatí, nové výjimky nikdo nevyjednal (v MRS to může jedině sekretariát MRS) a dlouhá léta slibovaná novely vyhlášky 395/1992Sb., která by jelce jesena a mníka jednovousého vyňala ze seznamu chráněných ryb se neuskutečnila. A tak se musíte spolehnout na to, že RS nebude znát vyhlášku a nebo bude ochotna přimhouřit oko. Divné, já vím, ale vystihuje to realitu.

[844] vitezslav1 9. října 2011 11:35

která je údajně nadřazena BP ......omlouvám se ,v tranzu jsem zapoměl :O)

[843] vitezslav1 9. října 2011 11:28

Mne spíš ale zajímá otázka jiná. Kdysi (2003) bylo ještě v RŘ jako teď v BP napsáno (a dokonce i vyjmenovány) celoročně chráněné druhy ryb dle vyh. ....... ALE navíc tam byla ikona mníka ,u které bylo poznačeno (zkráceně) že na takto označených revírech ........na základě výjimek ..... se tyto ryby můžou lovit. Dnes tam není o výjimce ani zmínka.A teď když mě bude kontrolovat porybný (nejednou se stalo) 20.srpna s uloveným jelcem jesenem a bude si stát za vyhláškou,která je údajně (jak to my máme vědět) .Nebylo by od věci při obnově BP nad tímto zauvažovat??? Co je psáno ..... Děkuji jsem s pozdravem