Pokec

Přidat příspěvek
[1209] Honza Vyskočil 4. listopadu 2013 16:36

Pánové, hádáte se tady úplně zbytečně jestli existuje nějaký pojem nebo neexistuje. Smysl je v tom, že když se tady někdo na něco zeptá tak místo aby dostal jasnou a zřetelnou odpověď řešíte pi*oviny a slovíčkaření nebo mu pošlete odkaz místo vysvětlení.

[1208] olaf 4. listopadu 2013 16:34

Těch ryb s nejmenší mírou bylo samozřejmě více druhů.A bylo to dobře.To se týkalo např.i Raka. Ale zase se v hojné míře používaly jako nástraha střevle,ouklejky a hrouzci.Hlavně na pstruhy,úhoře,o­kouny a na candáty.Ťechto rybek bylo ve Svitavě opravdu velké množství.Například na Baarovým u dřívějšího mostu k fotbalovýmu hřišti a restauraci nebylo problém za hodinu nachytat 50ks hrouzka. Olaf

[1207] hrazdil 4. listopadu 2013 9:07

#1204 Jirka: naštěstí pamatuji doby, kdy plotice obecná, perlín ostrobřichý i okoun říční měli stanovenu nejmenší míru a nebyly to tedy ryby plevelné. Bylo to ještě hluboko v komunistické totalitě. Možná je na čase zavést zpátky míru pro úplně všechny ryby.

[1206] Hrazdil 4. listopadu 2013 9:03

#1203 Jirka: dovolím si jedinou poznámku, pojem „plevelné ryby“ je pojem, který nezná žádný legislativní předpis a ani žádný interní rybářský předpis. Označovat v 21. století nějaké ryby jako plevelné je anachronismus (a to je hodně silný eufemismus). Nejsou žádné plevelné ryby. Prostě nejsou. Hrouzek obecný si zaslouží stejnou ochranu jako kapr, možná dokonce větší, plotice obecná je stejně krásná, užitečná a v ekologickém systému nezastupitelná ryba jako například jelec jesen či bolen dravý.

[1205] h 3. listopadu 2013 17:51

Jirka – pokud jsi zařadil mezi ryby „plevelné“ lína a podoustev, tak je zbytečná jakákoli další diskuze.......

[1204] Jirka 3. listopadu 2013 14:17

#1202 Jirka: Ještě jedna vsuvka, zapomněl jsem níže uvést 1 důležitou větu, proto nyní celé s doplňkem: Plevelné ryby se mezi rybáři označují takové druhy, které mají maximální denní limit 7kg k ponechání a NEJSOU OMEZENY POČTEM CHYCENÝCH KUSŮ

[1203] Jirka 3. listopadu 2013 14:00

Ještě k doplnění bych chtěl podotknout, že pojmy plevelná a ušlechtilá ryba, ač již dnes legislativně neexistují, stále rybáři rádi používají, protože jednak usnadňují komunikaci a rybáři mezi sebou ihned vědí, co má ten druhý na mysli za rybí druhy, aniž by je všechny vyjmenovával nebo používal dlouhosáhlý pojem „ryby, jejichž lov je nebo není vázán nejmenší lovnou délkou“. Když se to tak vezme, vlastně neexistuje jednoduchý jednoslovný nebo dvouslovný název zahrnující tuto skupinu ryb, proto ji rybáři stále používají. To, že tyto pojmy již oficiálně nejsou nikde uváděny, rybáři vědí.

[1202] Jirka 3. listopadu 2013 13:32

#1200 nightfish: To bohužel chápete špatně, plevelné druhy ryb se zdaleka nedají přirovnat pleveli zahrádkářskému. Naopak jsou velmi důležité součásti a mnohdy nepostradatelná složka vodních ekosystémů. Co se týče pojmů používaných mezi rybáři – ušlechtilá a plevelná ryba, tak jen ve zkratce. Ušlechtilé ryby se dříve označovali v rybářských řádech ryby s nejmenší lovnou délkou s denním kusovým omezením (štika, candát, sumec, amur, bolen, kapr…). Plevelné ryby se mezi rybáři označují takové druhy, které mají maximální denní limit 7kg k ponechání. Můžeme je ještě rozdělovat na ty se stanovenou minimální lovnou mírou (úhoř, lín, podoustev…) a plevelné ryby bez minimální lovné míry (okoun, plotice, cejn, ouklej, hrouzek…). Takže pokud bych se vrátil k dotazu Bohouše #1196 Bohouš: aby to bylo srozumitelné – pokud si z domu přivezl plevelku se stanovenou mírou (lín, podoustev..) je třeba si ji zapsat, nebo mít již zmiňovaný doklad o koupi. Pokud si přivezl rybky bez stanovené míry (okouni, cejni, plotice) neměl by to být teoreticky žádný problém.

[1201] hospodář 3. listopadu 2013 10:03

Jirka – nemíním zaplevelovat zdejší plodnou diskuzi rybou plevelnou a ušlechtilou, byť se jedná o nadřazené pojmy. V sekci „Užitečné rady a informace“ je téměř blbovzdorně popsáno jak zapisovat přisvojené ryby,což se vztahuje i na ryby používané jako nástražní. V uvedeném odkazu na BP je zcela jasně napsáno, že lovící je povinen dokladovat nástražní ryby pouze u druhů, které mají stanovenu nejmenší (zákonnou) míru a to buď zápisem v povolence, nebo dokladem o koupi. Všechny ostatní druhy (hrouzek, plotice, perlín atd.) si buď přisvojil na revíru a potom je musí mít zapsané v povolence (ne jako plevel), nebo při případném dotazu RS stačí prohlásit, že je má z vlastního zdroje (rybníček, bazének, z výlovu atd.). RS jsou instruované a nehrozí to co, jsi psal níže, včetně navádění k podvodům.

[1200] nightfish 3. listopadu 2013 7:11

#1199 Jirka: chápu tomu správně, že ryby plevelné jsou něco, co bychom neměli (stejně jako plevel na zahrádce) v revírech trpět?

A co vše tam tedy patří? Můžete vyjmenovat konkrétní druhy ryb, popřípadě i poslat odkaz na nějaký autoritativní seznam?