MRS PS Brno 3, o.s.

Pokec

[1935] Hrazdil Jiří 8. dubna 2020 16:39

#1933 duge: Dobrý den, žádný zákonný ani svazový předpis neukládá povinnost přechovávat rybu ve vezírku. Je to možnost, za dodržení určitých stanovených pravidel, ale rozhodně to není povinnost. V některých případech by bylo přechovávání ponechaných ryb ve vezírku dokonce na obtíž nebo by hraničilo s nešetrným zacházením.

[1933] duge 8. dubna 2020 16:22

Zdravím,poslední dobou se setkávám s tím, že rybář uloví kapra mázne ho po palici, zařízne,hodí do igelitky a loví dál.Na co jsou saky, když pokračuje v lovu. To se stalo v neděli na přehradě a o Svitavě ani nemluvím, tam nemá sak asi nikdo.

[1932] Hrazdil Jiří 11. března 2020 15:14

#1931 Jan Oulehla: Dobrý den, pane Oulehlo, koupí pozemku pod vodní plochou se majitel pozemku stává majitelem poměrné části vodní plochy, nezískává ale žádná práva co se týče výkonu rybářského práva v revíru, pokud je na takové vodě vyhlášen. Do budoucna to může představovat určitý problém, zejména pokud by zakoupený podíl byl velký. Za konec svazového hospodaření bych to nepovažoval.

[1931] Jan Oulehla 9. března 2020 14:13

Dobrý den. Jak je to s výkonem rybářského práva na soukromém pozemku je možné se dočíst v BP, i když v praxi to kolikrát vypadá jinak. Jak to ale bude v případě, kdy někdo od realitní kanceláře koupí parcelu pod vodní hladinou svazového revíru? To potom majitel bude na své nemovitosti chytat bez ohledu na povolenku, rybářský řád a s tím související předpisy? Jedná se konkrétně o revír Dyje 7A, kde došlo k rozparcelování části revíru pod vodou a realitní kancelář jednu z parcel inzeruje jako prodej rybníku. Nejedná se náhodou o začátek konce svazového hospodaření?

[1930] Marek Votava 18. února 2020 18:21

děkuji za odpověď

[1929] Hrazdil Jiří 18. února 2020 12:56

#1928 Marek Votava: Dobrý den, s největší pravděpodobností se jedná o tiskovou chybu, která vznikla při přípravě textu pro tiskárnu. Protože v přívlači žádná změna schválena nebyla. Informoval jsem vedení svazu.

[1928] Marek Votava 17. února 2020 17:52

Dobrý den,

při pročítání BP pro rok 2020 a revíry MP jsem narazil na novou větu v definici lovu přívlačí a to konkrétně:

„Za nástrahu se použije 1 umělá nástraha.“

Mám k tomu několik dotazů, protože mi to není jasné.

  1. vláčet mrtvou rybku je tedy na revírech MP nově zakázáno a proč?
  2. pokud budu lovit na jednoháček na mrtvou rybku, udice bude opatřena jedním bročkem jako zátěží a tuto rybku budu tahat vodním prostředím, tak se jedná o přívlač a nebo ne?
  3. pokud budu mrtvou rybku s bročkem tahat vodním prostředím a vyjdu li z logiky, že přívlač to nově není, tak mohu lovit na druhý prut?
  4. pokud budu lovit na dva pruty na položenou a střídavě jednu nebo druhou rybku popotahovat, tak se jedná o položenou a nebo už o přívlač, případně kde mohu vnímat to rozhraní?
  5. jakým způsobem byli o této změně a vymáhání tohoto nového pravidla instruováni členové RS a kdy?
  6. toto nové pravidlo bylo projednáno/od­hlasováno na sjezdu MRS a s jakým výsledkem? nenašel jsem o tom nikde zmínku.

V definici lovu dravých ryb BP naopak připouští přívlač a připouští i nástražní rybku (což je dle mého správně), ovšem v definici přívlače už BP nově rybku zakazují. Tedy zde dochází k určitému rozporu a tato dvě pravidla jsou proti sobě.

U P revírů toto nové opatření také nenachází logiku, protože zde je definice mnoho let v tomto znění „Při lovu přívlačí se smí používat pouze umělé vláčecí nástrahy.“

[1927] Hrazdil Jiří 14. ledna 2020 16:21

#1926 Josef: Dobrý den, pane Josefe, nezbývá, než vaše rozhodnutí respektovat. Rybaření je koníček a tak se musí každý především sám sebe zeptat, zda je ochoten investovat do svého koníčka. A rozumím tomu, že rybář, který jde za rok k vodě jen několikrát, to může vyhodnotit i tak, že prostě již investovat peníze do rybaření nechce. Jak jste si přečetl, i s tím tak nějak počítáme. A pokud vás nejvíc trápí výše ročních odměn, pak si myslím, že je vaše rozhodnutí správné. Přeji vám i vaši dvěma kamarádům do dalšího života jen to nejlepší.

[1926] Josef 14. ledna 2020 7:21

Dobrý den, děkujeme za pomoc, jsme 3 členi MRS, a protože jsme nelovili velmi často, tak jsme vždy přemýšleli jestli si to na příští roky budeme brát. Tedˇje to jasné,nebudeme už mj. také přispívat na roční odměny (trulu).Je plno jiných aktivit, kde příklady táhnou(pro mladé).Mluvit o tom jestli budou peníze,po případném ukončení více členů MRS je po tomto navýšení nedůstojné(směšné).

[1925] Hrazdil Jiří 8. ledna 2020 17:07

#1924 pavel: Dobrý den, jedná se o vyjmutí vody z revírů. Rybolov v rámci povolenky MRS tak je ukončen.

[1924] pavel 8. ledna 2020 12:22

Mám dotaz: z nového soupisu revírů zmizel revír Koválovický potok 1. Jedná se o tiskovou chybu, nebo o vyjmutí revíru?

[1923] Jan 27. prosince 2019 13:47

Děkuji za užitečnou a rozumnou odpověď

[1922] Hrazdil Jiří 27. prosince 2019 12:01

#1921 Jan: Dobrý den, abych začal popořadě, nejprve musíme počkat, zda vůbec nějaké peníze navíc budou, protože jeden ze scénářů je i takový, že dojde k masivnímu úbytku členů svazu. Já si to nemyslím, i když i já očekávám, že někteří členové prostě členství ukončí.

Druhá věc je, že výbor má rozjednánu záležitost, která podléhá schválení nejvyššího orgánu svazu, a to ještě neproběhlo, takže o něm nechci veřejně psát. Pokud ale vše dopadne podle našeho očekávánía představy, budeme mít dost možností tyto peníze „navíc“ smysluplně utratit na rozvoj rybolovu na revírech svazu.

V případě, že by se hned nenašla možnost, jak peníze využít, zůstanou na účtu spolku a zvýší se tak majetek spolku s tím, že se peníze využijí později. Stále se nevzdávám myšlenky, že se nám do majetku podaří získat nějakou stojatou vodu v rozumné vzdálenosti.

[1921] Jan 27. prosince 2019 11:50

Dobrý den, podle vyjádření zde na pokecu úklid Svitavy je věcí povodí Moravy a ne našeho spolku Brigády jsme tam tedy dělali dobrovolně s tim , že někdo ji dělal a jiný ne a ten za to zaplatil Teď za to platí všichni Co se bude dít ve spolku s těmito penězi navíc , kam se budou investovat a do čeho , když úklid Svitavy není náš problém ? Děkuji za odpověď

[1920] Hrazdil Jiří 26. prosince 2019 16:30

#1918 Richard: co se týče zrušení brigád, názory se různí. V podstatě 16 let se o to zrušení usilovalo. Jen pro představu, náš pobočný spolek má kolem 2700 členů, brigádu odpracovalo jen pár z nich, ten počet se pohyboval mezi 50 až 100 členy ročně, v posledních letech se blížil spíš k té padesátce.

Pravda je, že řadu činností to zkomplikuje, v některých pobočných spolcích s tím mohou mít problémy. Ale několik let platila možnost, že si pobočný spolek sám může pracovní povinnost zrušit a nahradit ji platbou. Některé spolky toho využily a zkušenosti z nich jsou vesměs pozitivní.

Debatovat můžeme o výši příspěvku, i když je to momentálně bezpředmětné, protože ho nemžeme změnit. Náš spolek byl pro zvýšení o 600 Kč. Ale převážil názor, že to má být 800 korun. Nesouhlasím, ale musím to respektovat.

Co se týče omezení počtu ponechaných ryb. Evergreen. Na sjezdu se projednával návrh na omezení počtu ponechaných dravých ryb na jeden kus denně, vzešel z toho paskvil, který vlastně nic a nikoho neomezuje. Bohužel, i takto někdy končí dobré úmysly. Co se týče omezení na týden, měsíc, jsou to jen velmi špatně kontrolovatelná omezení. Zkuste si představit, že jste RS, jdete na kontrolu v říjnu a u každé povolenky budete s pomocí kalendáře zjišťovat, zda si rybář neponechal v některém z uplynulých 45 týdnů víc ryb. Kolik toho zkontrolujete? A roční omezení? To už tu bylo, je to sice již docela hodně let, ale jako zkušenost to snad stačí. Rybáři, kteří za rok vykázali 120 kaprů měli na konci května uloveno a ponecháno 38 kaprů (limit byl 40), a do konce roku již nevykázali ani jednoho ponechaného kapra. Realita byla ale jiná. Dál se vesele odnášelo, jen se nezapisovalo. Podle výkazů měly být revíry plné ryb a v reálu nic, běžný stav.

Víte, on každý zákaz, každé omezení by mělo být poměrně snadno kontrolovatelné. Ale s RS, která pracuje na dobrovolnickém základě, bez nároku na odměnu od jejího zřizovatele, bez nároku na cokoliv, ale se zodpovědností úřední osoby, to půjde těžko.

[1919] duge 26. prosince 2019 11:38

ano je to ta co psal pan Hrazdil,nepoznal jsem sivena děkuji

[1918] Richard 26. prosince 2019 10:41

Jen krátce k tomu co jsem tady četl. Po pravdě mě taky docela překvapilo zrušení brigád a radikální zvýšení ceny členského příspěvku. Brigády byly podle mě naprosto v pořádku a vždycky patřily k organizacím typu MRS, už proto že, když se někdo stará o prostředí kolem svěřených revíru, je větší šance, že se tam bude chovat líp a jako slušný člověk a ne jako prase. Prostě ve svém domě si nepořádek dělat nebudete, to by jste byl hlupák. Jenže pro organizace je mnohem jednodušší si rozdělit peníze a na práci, která se dřív udělala v rámci brigád, si někoho najmout. Bude to sice dražší ,ale bez problémů a starostí a možná se dá na tom i něco vydělat. Co se týká zarybněností našich revírů je výborná a místo zvyšovaní cen povolenek by našim revírům víc pomohlo omezit množství ponechaných ryb. Zajímalo by mě, jestli někoho na sjezdu napadlo omezit počet ponechaných ryb týdně nebo měsíčně nebo na jednu povolenku. Možností je spoustu, přineslo by to víc ryb ve vodě a méně v mražácích a prodaných po hospodách. Závěrem bych chtěl poděkovat všem z vedení spolku, za vaši práci pro organizaci a popřát hodně štěstí a zdraví do příštího roku.

[1917] Hrazdil Jiří 26. prosince 2019 9:42

#1912 duge: Test se generuje náhodně, tedy pořadí určité ryby v testu je irelevantní. Proto vám na otázku, zda je ryba číslo 7 opravdu siven americký, nikdo neodpoví. Já si test zase zkušebně projel a siven byl tentokrát číslo 4. Jestli myslíte tu rybku, kterou na fotce drží ruka v maskáčové bundě, rybce v tlamce visí marmyška a na sněhu v pozadí leží vínově červený prut, tak ano, to je skutečně siven americký. Jak vám již napsal pan hospodář, charakteristickým rysem je bílý okraj ploutví na břiše, tedy prsních, břišních a řitní.

[1916] hospodar 26. prosince 2019 9:38

Milan – Sjezd demokraticky odhlasoval zvýšení členského příspěvku o částku s kterou náš Spolek nesouhlasil. Byli jsme proti. Všichni delegáti Sjezdu platí členské příspěvky,od placení jsou osvobozeni pouze čestní členové (máme dva) a ti hlasovat nemohou. Co je snižování úlovnosti fakt nechápu.

[1915] Hrazdil Jiří 26. prosince 2019 9:35

#1914 Milan: Nemáte pravdu v některých jednotlivostech. Zkusme si je probrat postupně. Píšete, že členovi nic jiného, než platit příspěvky nezbývá, pokud chce chodit na ryby. To není pravda. Nikdo nemusí být členem žádného spolku a svazu. Na ryby můžete chodit i jako nečlen. Jako nečlen si můžete pořídit jak rybářský lístek, tak povolenku na revíry ČRS i MRS. Jen ne za členskou cenu. Ale rozhodně není pravda, že není jiná možnost, než členství ve svazu a pobočném spolku. Co se týče toho, kdo se stane delegátem, to je dáno Stanovami a rozhodnutím Svazového výboru. Pokud je rozhodnuto, že se delegátem za pobočný spolek stává jeden ze dvou statutárních zástupců a hospodář nebo jeho zástupce, ano, pro běžného člena, který jen platí členský příspěvek a pak už ho zajímají jen termíny vysazování ryb, je asi nemožné, se stát delegátem. Ono ani statutárním zástupcem pobočného spolku se nikdo nestane přes noc. Je za tím mnoho a mnoho let práce pro pobočný spolek a svaz. Ale každý má šanci. Když přijde člen a řekne, že se chce stát členem výboru a chce pracovat, neodmítneme ho. Pak už je to jen otázka času a schopností. Co se týče toho zvyšování poplatků a snižování „úlovnosti“, ceny se zvyšují všude. Třeba od nového roku se zvednou ceny elektřiny a věřte nebo nevěřte, ta elektřina za tu zvýšenou cenu udělá úplně stejnou práci, jako udělala před zvýšením ceny. Proště za stejný příkon zaplatíte víc. A podobně je to s tou „úlovností“. Do uvozovek to dávám jen proto, abych dal najevo, že tento výraz neznám a v oficiálních statistikách se neuvádí. Pokud máte na mysli množství ponechaných ryb, pak si musíme říct, že to závisí na mnoha faktorech. Především na schopnostech rybáře, jeho nasazení při snaze ulovit rybu, četnosti jeho docházek a v neposlední řadě i jeho chuti odnést rybu domů. Asi těžko může hodnotit množství ponechaných ryb někdo, kdo ryby z principu pouští. Pro něj je důležité, že uloví, ne že zabije a odnese. Stejně tak asi může těžko hodnotit někdo, kdo sice zakoupí povolenku, ale na ryby za rok vyrazí třikrát, nebo vůbec. Hodnotit by mohli takoví, co zabijí a odnesou každou rybu, kterou uloví, ale jejich pohled je asi trochu zkreslený, protože takoví by zabili a odnesli klidně i dvojnásobek. Ano, i takové členy máme ve spolku. Třeba já mám díky svému koníčku poměrně velmi přesný přehled o tom, kolik ryb jsem v průběhu roku ulovil. Letos to je kolem 300 kilogramů. Odnesl jsem si řekněme 10 kilogramů. Z mého úhlu pohledu je „úlovnost“ stále stejná a dobrá.

[1914] Milan 25. prosince 2019 8:24

Dobrý den,podstatou mého příspěvku ale byla cena členského příspěvku,ne to co je ve vaši odpovědi. Normální člen je ten,který platí příspěvky a nic jiného mu nezbývá,pokud chce chodit k vodě a lo vit.Takovýto člen se delegátem nestane.To co jste opověděl je z části pravda,ale i tak,zvyšujete poplatky a snižujete úlovnost.To je vše.

[1913] hospodar 25. prosince 2019 8:03

duge – sivena jsem v testu nenašel, poznáš jej podle bíle orámovaných konců na prsních, břišních a řitní ploutvi. V mém testu má číslo 7 plotice. Vyšlo mi tohle: 1 lín obecný karas obecný karas zelený
lín obecný 2 okoun říční candát obecný štika obecná
štika obecná 3 sumec velký sumeček americký mník jednovousý
sumec velký 4 ježdík žlutý okoun říční candát východní
okoun říční 5 candát východní candát obecný drsek větší
candát obecný 6 pstruh obecný pstruh duhový pstruh mořský
pstruh obecný 7 perlín ostrobřichý plotice obecná jelec jesen
plotice obecná 8 cejnek malý cejn sinný cejn perleťový
cejnek malý 9 ostroretka stěhovavá parma obecná podoustev říční
ostroretka stěhovavá 10 škeble říční perlorodka říční velevrub tupý
škeble říční Celkem 10 z 10

[1912] duge 24. prosince 2019 8:31

Dobrý den,udělal jsem si test poznávání ryb a myslím si,že 7 otázka z 10 není siven amer. ale pstruh obecný možná se pletu

[1911] Hrazdil Jiří 21. prosince 2019 15:35

#1910 Milan: je na místě otázka, kdo je to ten normální člen rybářského svazu? Je to ten, co zabije a odnese každou mírovou rybu a tak si odnese za rok od vody ryby v hodnotě 10 000 korun i víc, nebo je to ten, který sice uloví dost ryb, ale neodnese si žádnou, nebo je to ten, který si koupí povolenku a k vodě za celý rok nejde?

[1910] Milan 20. prosince 2019 14:54

Dobrý den,mám takovou připomínku ke schválení členského příspěvku z 950,– na 1250,– to je o177% nahoru.A ještě k delegátům,jaké skupiny lidí to jsou protože normální člen Rybářského svazu si toto zvýšení nemůže nikdy odhlasovat.Je to absurdita i kvůli lidem ZPS,důchodcům a mladým do 18ti let. A ještě jedna věc,když už jste si odhlasovali tuto blbost,tak se vyskytla hned druhá a to je počet ulovených ryb a k tomu kiláž.Vzpamatuj­te se.

[1909] hospodar 18. prosince 2019 16:22

pavel – povolenky poštou vydává kolega, nicméně asi bude nejlepší do obálky se sumářem a povolenkou vložit ofrankovanou obálku s adresou na kterou má být převodka doručena. Legitimace je majetkem spolku, doporučuji strhnout fotku a poslat ji se sumářem.

[1908] pavel 18. prosince 2019 8:44

Dobrý den. Chtěl by jsem přestoupit z vašeho PS do PS v místě svého bydliště. Takže budu potřebovat přestupní lístek.Je mně jasné,že vám do 15.ledna musím poslat sumář i povolenku.Ale je potřeba vrátit i členskou legitimaci? Já vím že mi bude na nic,ale nechci cpát do obálky neco co není potřeba. Protože mi budete přestupní lístek posílat poštou,jakým způsobem mám uhradit poštovné? Děkuji za odpověď.

[1907] hospodar 15. prosince 2019 15:19

Smidykilla – zachovej se v souladu s pravidly hry (lovu ryb). Pro začátek doporučuji otevřít BPVRP což je knížečka kterou jsi dostal k povolence na straně 18. Najdeš tam seznam chráněných rybích druhů a mník se tam vyskytuje.

[1906] Smidykilla 15. prosince 2019 14:12

Dobrý den,chtěl bych mezi svátky jít na dravce chtěl jsem se zeptat jak se mám zachovat v případě že chytim mníka zda si ho muzu ponechat a nehrozi me zadny postih v pripade dodreni vsech pravidel mrs…tudiz zapsani ulovku atd…proto ze pry zapsan na seznamu ohrožených druhů

[1905] Hrazdil Jiří 12. prosince 2019 9:23

#1904 Jirka: Dobrý den, na svůj názor máte samozřejmě nárok a nikdo vám ho nebere. Pokud máte problém s novým rozhodnutím, které učinil sjezd a delegáti na něm, přijďte nám to říct na výroční schůzi. Tam to můžeme jako chlapi probrat v diskuzi tváří v tvář. A můžete klidně psát slušně česky. Není třeba se nutit do špatného pravopisu. Nikdo po vaší totožnosti pátrat nebude.

« Novější 1 2 3 4 17 32 48 63 Starší »